Lokaty bez podatku Belki, lokaty antybelkowePodatek Belki, a tak właściwie to podatek od dochodów kapitałowych, to podatek, który musimy zapłacić od odsetek, jakie zgromadziliśmy od naszego zainwestowanego kapitału. Podatek ten wynosi 19% i jest odejmowany od naszych odsetek przy każdej kapitalizacji. Jak wynika z ordynacji podatkowej, podstawa opodatkowania i podatek, muszą zostać zaokrąglone do pełnych złotówek. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli kwota naszego podatku po obliczeniu wyniesie np. 19,15zł, to po zaokrągleniu zapłacimy 19zł.


Właśnie dzięki temu wpisowi w ordynacji podatkowej, banki wyszły naprzeciw konsumentom i stworzyły nowy produkt, zwany lokatą bez podatku Belki lub lokatą antybelkową. Zasada działania takiej lokaty jest bardzo prosta. Jeżeli podatek zebrany w czasie jednorazowej kapitalizacji odsetek od naszego kapitału, wyniesie maksymalnie 2,49zł, to zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami, kwota podatku wyniesie najwyżej 19% z 2,49zł, czyli 0,47zł, co po zaokrągleniu do pełnych złotówek, daje kwotę 0zł. W ten sposób można ominąć podatek Belki, a co za tym idzie, zwiększyć nasze zyski z odsetek od kapitału.

Jak tego dokonać? Najprostszym sposobem na ominięcie podatku Belki, są lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe z codzienną kapitalizacją odsetek. Kwota, jaką możemy umieścić na lokacie antybelkowej jest ustalana tak, by dzienne odsetki nie przekroczyły 2,49zł. W ten sposób na jednej lokacie bez podatku Belki, możemy zarobić nawet 365 * 2,49 = 908,85zł.

Zatem porównajmy zysk, jaki będziemy mieli na lokacie bez podatku Belki, z zyskiem ze zwykłej lokaty. Przykładowo do zainwestowania w lokatę mamy 1000zł. Na rynku mamy dostępne dwie oferty o atrakcyjnym oprocentowaniu 5%, jednak jedna z nich ma kapitalizację codzienną, a druga z nich comiesięczną, czyli pierwsza lokata jest antybelkowa, druga nie. W przypadku lokaty tradycyjnej, odsetki jakie zostaną nam naliczone, wyniosą 4,17zł. Jest to kwota wyższa niż wspomniane wcześniej 2,49zł, więc musimy odliczyć od tego podatek Belki. Po odjęciu pozostanie nam 3,38zł. Przejdźmy teraz do oferty antybelkowej. Kapitalizacja jest codzienna, czyli już po pierwszym dniu, do naszych środków zostaną doliczone odsetki w wysokości 0,14zł. Jak widać jest to kwota mniejsza niż 2,49zł, czyli nie podlega opodatkowaniu, a właściwie podlega, ale podatek po zaokrągleniu wynosi 0zł. Po miesiącu do naszych środków zostanie doliczona kwota 4,20zł. Z prostych obliczeń wynika, iż zysk na lokacie bez podatku Belki w tym wypadku był większy o ponad 20%.

Jak widać, dzięki lokatom antybelkowym, możemy zwiększyć swoje zyski kapitałowe. Dlatego właśnie warto jest zainteresować się ofertami z codzienną kapitalizacją odsetek.

Edit: Po zmianach w ordynacji wyborczej, zablokowano możliwość tworzenia lokat bez podatku Belki.

Podobne artykuły:

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,