lokaty bankoweLokata rentierska jest produktem, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić, głównie z powodu ogromnych kwot minimalnych jakie należy posiadać. Bardzo często padają pytania: czym jest lokata rentierska i dla kogo jest przeznaczona? Dzisiaj postanowiliśmy dokładniej zająć się tym zagadnieniem i lepiej opisać ten produkt.


Aby móc powiedzieć, czym jest lokata rentierska, najpierw należy krótko wspomnieć o tym, kim jest sam rentier. Otóż rentier jest to osoba, która utrzymuję się z zysków z majątku, który już posiada i został we wcześniejszym okresie wypracowany, albo odziedziczony.

Lokata rentierska przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które posiadają znaczne oszczędności i chciałyby „żyć z odsetek”, czyli utrzymywać się tylko i wyłącznie z zysków kapitałowych, jakie ich majątek może wypracować. Bardzo często minimalne kwoty ustalane są na poziomie kilkuset złotych, co skutecznie chroni banki przed zakładaniem takich depozytów przez osoby nie posiadające znacznego kapitału.

Główną cechą charakterystyczną lokat rentierskich, jest regularne wypłacanie nam odsetek od założonego depozytu. Polega to na tym, iż podpisujemy z reguły długoterminowa, kilkuletnią umowę, w której zapisane jest, że odsetki będą wypłacane nam co pewien regularny okres czasu, np. co miesiąc, albo co kwartał.

Przeanalizujmy to na przykładzie. Załóżmy, że posiadamy kwotę 300000zł i chcielibyśmy założyć lokatę rentierską. Odnaleźliśmy bardzo atrakcyjny produkt, którego umowa trwa sześć lat, a oprocentowanie nominalne w skali roku wynosi 6%. Odsetki wypłacane są co miesiąc. Bardzo łatwe rachunki wskazują, iż nasze odsetki przy comiesięcznej kapitalizacji będą wynosiły 1500zł, z czego 285zł to będzie podatek. Zatem na nasze konto co miesiąc zostanie przelana kwota 1215zł. Kwota ta nie jest z pewnością wystarczająca, aby móc prowadzić życie na wysokim poziomie, ale jednocześnie biorąc pod uwagę, że dostaniemy ją bez żadnego wysiłku i włożonej pracy, jest kwotą całkiem przyjemną.

Nasze zyski, jakie gwarantuje nam lokata rentierska, mogą być wykorzystane w dowolny sposób. Możemy wydawać je na życie codzienne, na konsumpcję. Mogą jednak również być ponownie zainwestowane, co pozwoli regularnie zwiększać nam nasze dochody bierne.

Lokata rentierska jednak nie jest produktem pozbawionym wad. Przede wszystkim musimy pamiętać o inflacji. Z roku na rok, inflacja będzie sprawiała, iż nasze oszczędności będą traciły na wartości, co może skutkować tym, że po kilkunastu latach, życie z samych odsetek nie będzie utrzymywało się na takim samym poziomie jak do tej pory.

Podobne artykuły:

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,